Szkoła Gotowania

Makrobiotyka na luzie

Natura jest wszechobecna. W niej człowiek odnalazł dla siebie jakąś cząstkę i przyjął ten fragment za swoją kulturę.

Markobiotyka na luzie to projekt, który ma na celu propagowanie i naukę dobrej diety będącej złotym środkiem między kulturą i naturą.


Z artykułu „Świat od kuchni”

„Stan bez kultury jest rzadko spotykany. Skupimy się więc na tym, jak procesy dobrego odżywiania wpływają na nasz styl życia. Makrobiotyka mówi, że jeżeli chcesz się rozwijać to staraj się to robić stopniowo. Idź dwa kroki do przodu i krok do tyłu. Cofnij się i zastanów się czy to, co zrobiłeś, ci służy. Jeżeli jest to dla ciebie dobre, to wykonaj następne dwa kroki. W ten sposób pokonujesz jakąś drogę na ścieżce rozwoju. Oczywiście i w szaleństwie jest metoda, ale często prowadzi ku zniewoleniu. Kwestią decydującą jest to, jak korzystamy z danych narzędzi”

Pełny tekst artykułu do pobrania w pdf

Naturalnie, że naturalnie

Z artykułu „Naturalnie – wprowadzenie do teorii yin i yang”

„Matka Natura cały czas o nas dba, stara się regulować nasze procesy. Ale kultura oraz styl życia powodują, że tego nie słyszymy i nie rozumiemy. Gdy jemy za dużo mięsa i słonych produktów, organizm równoważy to poprzez picie alkoholu – i na odwrót. Określam to sytuacją „biby”. Możemy ten mechanizm zaobserwować również w szkołach: dzieci pijąc słodkie napoje przegryzają je chipsami. To jest bardzo ważny mechanizm energetyczny opierający się na skrajnościach, który silnie uwarunkowuje kulturowo. Wokół niego tworzy się cały system towarzysko-emocjonalny. Nie oszukujmy się – biznes o tym wie i czerpie z tego zyski. Można zaryzykować twierdzenie, że taki styl konsumpcji prowadzi nas do silnego uzależnienia. Nazwałbym ten stan neoniewolnictwem, czyli stylem życia, w którym jesteśmy bezwiednymi konsumentami produktów, nie poprawiającymi jakości naszego życia a przyczyniającymi się do chorób i problemów społecznych. Mało tego – aby móc być konsumentem tych produktów musimy intensywnie pracować w sposób komercyjny, który nie realizuje naszych pasji i zamiłowań, tylko prowadzi do zaspokojenia potrzeb materialnych”

Pełny tekst artykułu do pobrania w pdf

Warsztaty gotowania

Warsztaty Szkoły Gotowania Stefana Poprawy odbywają się w wielu miejscach Polski. Śledź wydarzenia na bieżąco tutaj oraz na facebooku.